Sukces: Nawyk, który zapewni Ci sukces w XXI wieku Cz.1

Zawsze byłem ciekawy, co dzieli zwykłych ludzi od tych, którzy coś osiągneli. Pomyślałem, że gdybym mógł uczyć się tego, jak myślą, zmienić swoje zachowania, adoptować ich nawyki, w końcu miałbym te same wyniki, co oni. Bo przecież nie różnią się ode mnie, prawda? Mogą mieć niesamowitą ilość pieniędzy, ale wszyscy chcemy tego samego. Pomyślałem więc, że studiowanie ich pomogłoby zmienić moje myślenie, aby osiągnąć rzeczy, których pragnąłem od życia.

„Badałem” ludzi sukcesu, których znam osobiście oraz tych, których na pewno widziałeś w telewizji, szybko zdałem sobie sprawę z różnicy między tymi, którzy osiągają swój cel, a tymi, którzy tego nie robią. Jedno słowo: „uwaga”. Niektórzy ludzie mogą również nazwać to skupieniem lub koncentracją. Niektórym może się to wydawać nieuchwytną cechą, która pozwala osiągnąć duży sukces w życiu, ale odkryłem, że prawie każda osoba odnosząca sukcesy ma tę wyjątkową cechę.

Andrew Carnegie, uważany za jednego z najbogatszych Amerykanów w historii, przypisuje swój sukces właśnie temu atrybutowi. Jako syn migranta wykonywał wiele dorywczych prac i ostatecznie zbudował jedno z najbardziej udanych imperiów biznesowych wszechczasów.

W rzeczywistości mówi się, że urzędnicy państwowi uważali, że to było podejrzane z powodu tego, jak szybko zgromadził swoje bogactwo. Tak więc Senat USA zlecił przesłuchanie Andrew. Gdy urzędnicy go przesłuchali, Carnegie ujawnił swój prosty sekret. Carnegie powiedział: „Mogę skupić się na czymś przez pięć minut bez przerwy”. Carnegie opanował umiejętność koncentracji i uważności umysłu, aby rozpocząć i wykonać zadanie w całości, bez rozpraszania się. Najwyraźniej Andrew nie pozwalał sobie na przeglądanie wiadomości czy portal o grach

Ta prosta, ale głęboka odpowiedź ma sens. W końcu, jeśli nie możesz skupić myśli na pożądanym wyniku, nie możesz rozwijać się w życiu – produktywności czy bogactwie.

W artykule opublikowanym na stronie internetowej Napoleon Hill Foundation, dr Angel L. Rivera pisze, że kontrolowana uwaga jest definiowana jako „akt koordynowania wszystkich zdolności umysłu i kierowania ich połączonej mocy do określonego celu; akt, który można osiągnąć tylko poprzez najsurowszą formę samodyscypliny”. Ponadto pisze, że efektywna koncentracja „wymaga skupienia uwagi, pełnej kontroli i skierowania jej na określony cel”.

Niezależnie od tego, czy jest to rozpoczęcie i zakończenie zadania, poświęcenie niepodzielnej uwagi drugiej osobie podczas rozmowy, czy nawet coś tak prostego, jak trzymanie się jednego pomysłu do końca – jest to cecha, którą przyjęli wszyscy odnoszący sukcesy ludzie. Chcesz wiedzieć jak rozwinąć swoje skupienie? Zapraszam do następnej części.