Szczęście: Nie możesz niczego ze sobą zabrać.

Niektórzy z moich klientów mieli więcej pieniędzy, niż mogliby wydać w ciągu trzech wcieleń, ale nie wydaliby żadnych. Prawda jest taka, że dało im to poczucie bezpieczeństwa. Większość z tych osób dorastała w okresie oszczędności lub pochodziła od rodziców, którzy służyli podczas jednej z wojen światowych. Ciężko walczyli o każdego grosza, a ich wartości wokół pieniędzy były proste: gromadź i oszczędzaj. Nie oceniam i rozumiem, skąd bierze się mentalność.

Ale często do tego dochodziło pragnienie pozostawienia dziedzictwa swoim dzieciom i wnukom. „Kiedy umrę, chcę to wszystko zostawić dzieciom”. Fascynujące było dla mnie to, że ci klienci poświęcali tak wiele z siebie, mimo że nie widzieli tego w ten sposób. Zawsze uważałem, że pieniądze nic nie znaczą, dopóki nie zamienisz ich na coś. Poruszył mnie ich altruizm dla przyszłego pokolenia.

Mnie też oszołomił. Zastanawiałem się, czy nie było okazji, aby wpłynąć na ich potomków następnego pokolenia, kiedy ci ludzie byli jeszcze młodzi i podatni na wpływy? Rozłóż kawałki tego gniazda i odegraj rolę w nauczeniu ich, jak radzić sobie z pieniędzmi? Lub uwolnij część ich presji finansowej, gdy wyrzucają ją z wykształcenia, znajdując pracę i osiedlając się. Dzisiaj nie jest łatwo mieć dwadzieścia kilka lat, tym bardziej jeśli założysz rodzinę, masz samochód, pracę a gdzie tu odpocząć skoro po pracy czeka cię naprawa pomp wtryskowych, którą odkładasz od dwóch tygodni?

A jednak zapomnij o tym! A co z wydaniem części na siebie? Wyjdź na zewnątrz i stwórz mnóstwo wspomnień z ludźmi, których kochasz! Umieść go w świecie i patrz, jak wraca dziesięciokrotnie, zwłaszcza gdy jest inwestowany w coś więcej niż tylko fundusze. Co prowadzi mnie do następnej lekcji życia…